środa, 18 stycznia 2012

Wielkie rzeczy

Dzieją się rzeczy wielkie. W małej, wiejskiej szkole, uczniowie, nauczyciele spotykają się z pierwszym polskim profesorem z Harvard Business School, jednej z najsławniejszych uczelni świata. Pan Mikołaj Piskorski poświęcił nam wczoraj dwie godziny. Opowiedział o strukturze Uczelni, o swojej drodze na Harvard i swojej pracy. Niezwykle sympatyczny, skromny, otwarty człowiek, o wielkiej kulturze osobistej. Nie będę opisywać całej rozmowy. Zbyt wiele – każdy z uczestników będzie porcjował wrażenia.

Wszystko było interesujące. Dla mnie najbardziej (lub po pierwsze) - kiedy Profesor mówił (w kontekście pokonywania kolejnych etapów edukacyjnych), o ludziach spotkanych na swojej drodze. O tym, jak ich wiedza, osobowość, inspirowały go do własnych poszukiwań, jeszcze większego uczenia się, dążenia do zrozumienia danej dziedziny nauki.
Po drugie - równie ciekawe, o metodzie nauczania i uczenia się na podstawie studium przypadku i o możliwości wykorzystania portali społecznościowych w szkolnej edukacji. Może kiedyś do tego wrócimy w naszych nauczycielskich rozmowach.
Ważne, że na spotkaniu byli uczniowie. Trzeba pokazywać im dalekie, szerokie horyzonty.


Dwa miesiące temu starosta Konrad Rytel zaprosił mnie do grupy, która szuka pomysłu na „zagospodarowanie” Pałacu w Chrzęstnem. Pałac jest własnością starostwa. Został odrestaurowany. Wygląda pięknie. Teraz chodzi o to, aby to miejsce tętniło życiem i służyło ludziom. Dziś w Pałacu odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia między Starostwem Powiatu Wołomińskiego – w osobie starosty Piotra Uścińskiego, a Urzędem Marszałkowskim – w osobie Marszałka Adama Struzika, dotyczące dalszego finansowania prac wokół Pałacu. Wspólnym celem jest powołanie Norwidowskiego Centrum Kultury (to nazwa robocza). Nie ma jeszcze ostatecznych decyzji. Zostały natomiast nakreślone kierunki, w których podąża nasze myślenie o Centrum. Przedstawił je dzisiaj dr Grzegorz Grabowski.
Po pierwsze Cyprian Kamil Norwid – Rzeczpospolita Norwidowska (muzeum Norwida), ziemiaństwo (muzeum?), i Siewba. Zgromadzonym opowiadali - o rodzinie Norwida- pani dr Zofia Dambek z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. O ziemiaństwie w powiecie wołomińskim opowiadał pan Piotr Łoś, redaktor „Radia dla Ciebie”, sekretarz Towarzystwa Ziemiańskiego. Z panem Piotrem znamy się od kilku lat. Realizował dwie audycje o naszej szkole, o Rzeczpospolitej Norwidowskiej.

Plakat, który był efektem projektu „Tu się poznali rodzice Norwida” zajął należne sobie miejsce. Razem z wójtem Piotrem Orzechowskim przekazaliśmy go na koniec Marszałkowi Adamowi Struzikowi wraz z innymi materiałami o Rzeczpospolitej Norwidowskiej i zaprosiliśmy na kolejny „Korowód weselny rodziców Cypriana Norwida – Vademecum 2012” w niedzielę 29 kwietnia.

Jak to dobrze, że dr Zosia przyjechała do nas wczoraj. Dawno się nie widzieliśmy. Była okazja porozmawiać i skorzystać z jej ogromnej wiedzy i entuzjazmu dla norwidowskich działań na naszym terenie. Współpraca ich studentów z naszą szkołą wkrótce może objawić nowe oblicze.




2 komentarze:

  1. Usta mówią, dusza śpiewa. Zdjęcia też mówią wiele. Pokazują cię w dobrym świetle (puszczam oko, no wiesz-;)

    Naprawdę WIELKIE RZECZY :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Co do spotkania z profesorem Piskorskim, to podobała mi się odpowiedź na pytanie Oli, co jest najbardziej interesujące w Harvardzie. Odpowiedział: ludzie, jak pewnie pamiętasz.No, właśnie o to chodzi, najciekawsi są ludzie, bo są niepowtarzalni.
    A za Chrzęstne trzymam kciuki.

    OdpowiedzUsuń