piątek, 20 stycznia 2012

Subregionalne Forum Partycypacji Publicznej

Z państwem Małgosią i Pawłem Wiśniewskimi oraz Wiesią Ołdak byłam dzisiaj na Subregionalnym Forum Partycypacji Publicznej. Forum, jako jedno z zadań w programie „Decydujmy razem”, zorganizował animator subregionalny Grzegorz Grabowski. Spotkanie odbyło się w sali widowiskowej Gimnazjum w Zielonce (bardzo ładny obiekt). Grzegorz przedstawił założenia programu oraz gminy biorące w nim udział. Uczestników przywitał gospodarz miasta burmistrz Grzegorz Dudzik. Gośćmi spotkania byli Zbigniew Wejcman ze Stowarzyszenia "Boris" i minister w kancelarii Prezydenta RP pan Henryk Wujec.

Zbyszek Wejcman mówił o partnerstwie lokalnym, jako podmiocie konsultacji społecznych. Przedstawił wiele ciekawych przykładów partnerstw, czyli po prostu umów społecznych, których celem jest/była integracja, rozwiązywanie wspólnych problemów. Długosiodło, Stegny, Ochota, Słupno „Nasza 19” i inne. Z prezentacji zapisałam sobie dwie myśli. Pierwsza prof. Sztompki, że „demokracja to mobilizowanie mądrości, umiejętności, zangażowania, patriotyzmu zwykłych ludzi”. Druga o tym, że prawdziwe partnerstwo jest możliwe kiedy samorząd lokalny jest liderem zmian, a nie władzą.

Henryk Wujec przedstawił założenia prezydenckiego projektu ustawy „O wzmocnieniu udziału mieszkańców w działaniach samorządu terytorialnego, o współdziałaniu gmin, powiatów i województw oraz o zmianie niektórych ustaw”. Ustawa przewiduje np. obligatoryjne dla samorządów konsultacje społeczne, wysłuchania obywatelskie na temat proponowanych uchwał, zapytania obywatelskie, obywatelską inicjatywę uchwałodawczą. A wszystko po to, by wzmacniać partycypacyjny model demokracji.

Wielka to sprawa, że gmina Strachówka jest w grupie samorządów-liderów uczestniczących w programie „Decydujmy razem”. W praktyce daleko nam jeszcze do najlepszych wzorców prtycypacji, ale przynajmniej znamy kierunek. Zrobiliśmy pierwszy krok, a najdłuższa droga od niego się zaczyna.

W naszej gminie również odbędzie się podobne, lokalne forum partycypacji. Planujemy je na koniec lutego. Więcej szczegółów w najbliższym czasie.


1 komentarz:

  1. Trudno żebym przegapił takie smakowitości:
    1)„demokracja to mobilizowanie mądrości, umiejętności, zangażowania, patriotyzmu zwykłych ludzi”
    2)"prawdziwe partnerstwo jest możliwe kiedy samorząd lokalny jest liderem zmian, a nie władzą"

    Ad.1 - "Nie ma wolności bez Solidarności" - to już znają dzieci i pięknie wykrzykują na apelach szkolnych. A dopóki nasi radni nie oddadzą honorów i sprawiedliwości Solidarności RI z roku 1981 dopóty nie będziemy mogli mówić o demokracji w gminie! Bo była w niej "mądrość, umiejętności, zaangażowanie, patriotyzm zwykłych ludzi - [naszych mieszkańców]". Ta mądrość, umiejętności, zaangażowanie, patriotyzm jest u podstaw wolności Polski i dzisiejszej samorządności! Omijanie, unikanie tego tematu przynosi wstyd i hańbę samorządowcom!

    Ad.2) "Lider zmian a nie władza" - to jakby żywcem cytat z filmu, który właśnie oglądamy "Władca pierścieni - Dwie wieże". Lider tworzy drużynę pierścienia. Władza - to przeklęty pierścień. Wierzę, że Saruman przegra, tak jak przegrał Sauron i że nie dojdzie do sojuszu dwóch wież. Ci, którzy myślą po staroświecku, zupełnie już nie na dzisiejsze czasy - przegrali. To kwestia czasu, byśmy zobaczyli ich upadek. Nawet prezydent RP jest przeciwko nim i szykuje mądre ustawy. Trzymamy kciuki za nowoczesność, czyli zwyczajną współ-czesność naszego bycia i działania :)

    OdpowiedzUsuń