sobota, 17 marca 2012

Forum lokalne "Decydujmy razem" i minister Dziekoński



Forum lokalne w programie „Decydujmy razem” pomyślane jest jako moment zakończenia i prezentacji prac grupy mieszkańców nad dokumentem, który ma być poddany pod głosowanie rady gminy. W gminie Strachówka powstał program rozwoju turystyki. Z pośród sześciu gmin (naszego regionu Cud nad Wisłą) uczestniczących w programie Mienisterstwa Rozwoju Regionalnego „Decydyjmy razem” fora odbyły się w Radzyminie, u nas, i subregionalne w Zielonce. Każde forum jest inne w zleżności od pomysłowości jego organizatorów. Od samego początku uważałam, że jest to świetna okazja przede wszystkim do spotkania mieszkańców i płaszczyzna rozmowy, ale także zaprezentowania gminy. Po raz kolejny ważną rolę w łączeniu ludzi i budowaniu relacji odegrał nieoceniony ks Antoni Czajkowski, nasz były proboszcz. U niego na kolacji, w Sulejówku, miałam okazję rozmawiać z ministrem Olgierdem Dziekońskim z kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Rozmowa, jak sobie przypominam, dotyczyła samorządności, społeczeństwa obywatelskiego. Otwartość i wielka kultura rozmówcy dodała mi odwagi, żeby zaprosić Go do Strachówki na podsumowanie programu „Decydujmy razem”. Pan minister przyjął zaproszenie i poświęcił nam, aż trzy godziny dzisiejszego, sobotniego przedpołudnia. Informacje o tej wizycie wysłaliśmy do wszystkich radnych, do uczestników projektu. Zaproszenie dla mieszkanców zamieszczono na stronie internetowej gminy.




Przed 10:00 w Zespole Szkół w Strachówce było dwadzieścia osób. Pierwsza część spotkania odbyła się w sali językowej. Józef opowiedział o historii Rzeczpospolitej Norwidowskiej, o jej roli i znaczeniu w budowaniu tożsamości społeczności lokalnej. To był bardzo ważny moment spotkania. Pokazaliśmy prezentację o Rzeczpospolitej Norwidowskiej. Słowo o programie partycypacji publicznej powiedział Grzegorz Grabowski, nasz animator subregionalny. Następnie pokazałam prezentację wypracowanego wspólnie programu rozwoju turystyki w gminie Strachówka. Spieszyłam się bardzo, żeby jak najwięcej czasu oddać ministrowi Dziekońskiemu. Wszak nie codziennie mamy okazję gościć i słuchać tak znakomitego gościa (od samego Prezydenta RP).



Przenieśliśmy się do świetlicy. Przy kawie Pan minister opowiedział trochę o sobie. Bardzo ciekawy wątek, to Jego dwuletni pobyt w Syrii, gdzie dzielił się swoim doświadczeniem w tworzeniu samorządu, budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Opowieść o jedynej (wśród krętych arabskich ulic) rzymskiej ulicy Prostej w Damaszku i domu Annaniasza, gdzie nawrócił się święty Paweł. Dziś Syria pogrążona jest w chaosie wojny. I jeszcze jeden piękny wątek związku rodziny pana Dziekońskiego z Cyprianem Norwidem w czasie pobytu poety w Paryżu.
Mieliśmy okazję posłuchać o pracy nad prezydenckim projektem ustawy o wzmocnieniu udziału mieszkańców w działaniach samorządu terytorialnego. Jednym z elementów wpisanych w ustawę (obligatoryjnym) jest jawność-imienność głosowania. Słusznie mówi się o tym, jako skutecznym mechaniźmie rozliczanie radnych z ich pracy. Obywatele mają prawo wiedzieć jak kto głosuje i na tej podstawie (a nie gołosłownych obietnic lub sprawozdań) w następnych wyborach wybrać lub odrzucić konkretne osoby.
W pytaniach pojawiła się sprawa ustawy o wieku emerytalnym, e-szkoły, czyli informatyzacji szkół i wykorzystaniu nowoczesnych technologii w nuczaniu. Odpowiedzi Pana ministra pozwoliły zobaczyć skomplikowane polskie sprawy w szerszym, globalnym świetle. Gdyby tak potrafili mówić inni politycy i dziennikarze, nie byłoby zapewne tyle negatywnych, złych emocji.
Po spotkaniu słyszałam „jaki to zwykły, ciepły, serdeczny człowiek. Jaki otwarty.”
To było niezwykle ważne spotkanie dla gminy.
Wszystkich zainteresowanych sprawami samorządu i nie tylko odsyłam na stronę kancelarii Prezydenta RP
Dziękuję wszystkim obecnym, a szczególnie Celince, Ani i pani Geni za wielką pomoc w przygotowaniu spotkania.

1 komentarz:

  1. Życzmy sobie, aby to spotkanie wyznaczało odtąd standardy rozmów w gminie, w szkole, w parafii, zwłaszcza na Sesjach Rady Gminy. Minister dowiódł, że można mówić o wszystkim z wielką kulturą, spokojem, słuchając innych, argumentując, a nie spierając się z zadyszką. JEST PRAWDA. JEST DOBRO. JEST PIĘKNO. Jesteśmy tego świadkami w naszej gminie i jej pięknej historii, tak dawnej, jak i najnowszej (30 lat od Solidarności, tzw. transformacja ustrojowa i Polska w Unii). Trzeba widzieć i rozumieć CAŁOŚĆ, żeby w niej PARTYCYPOWAĆ :)

    OdpowiedzUsuń