piątek, 22 czerwca 2012

Kilka faktów z sesji Rady Gminy


Kilka spostrzeżeń z dzisiejszej sesji Rady Gminy. Było długo. Przed udzieleniem Wójtowi absolutorium dużo pytań. Szczególnie panie Krystyna Ołdak, Agnieszka Wierzba, Ewa Mikulska i pan Krzysztof Gawor byli aktywni i dociekliwi. Ta część trwała dwie godziny. No cóż takie zadanie radnych-pytać. Głosowanie nad udzieleniem absolutorium 7 głosów za, 6 przeciw, 1 wstrzymujący. Przeciwko byli: Krzysztof Gawor, Bogdan Łapka, Krystyna Ołdak, Agnieszka Wierzba, Ewa Mikulska, Violetta Krasuska. Niestety nie widziałam kto się wstrzymał.

Potem poszło już szybko, z przystankiem na przyjęcie uchwały o obniżce godzin dydaktycznych (pensum) realizowanych przez dyrektora Zespołu Szkół w Strachówce. Złożyłam kolejny wniosek o zmniejszenie tych godzin z 8 do 6 w maju. Uzasadnienie było takie samo jak rok temu ilość klas (jest 12), 29 osób personelu (największy zakład pracy w gminie), 249 uczniów, brak pedagoga, psychologa itd. Rada uchwałę przyjęła, ale....

Przed głosowaniem pani Ewa Mikulska przewodnicząca Komisji Oświaty przedłożyła wniosek o zmianę w tabeli określającej pensum dyrektorów w gminie Strachówka w zależności od ilości klas. I tak pozostawiono przedział pierwszy; 4 oddziały -13 godzin  pensum dyrektora przy tablicy, przedział drugi; 5-6 klas- 11 godzin pensum, przedział trzeci; było 7-10 klas pensum 9 godzin dyrektora przy tablicy. Tego punktu dotyczyła zmiana. Pani radna Ewa Mikulska wnioskowała o zwiększenie przedziału od 7 do 11 klas. Wniosek przyjęto. Nikt nawet nie zapytał o uzasadnienie. Pani przewodnicząca Komisji Oświaty nie uzasadniła wniosku.

Jakie są konsekwencje takiego rozwiązania? Otóż dyrektor Zespołu Szkół w Strachówce w roku szkolnym 2012/2013 przy 12 klasach będzie miał 6 obowiązkowych zajęć lekcyjnych (powinien być zastępca, tak mówi ustawa o systemie oświaty), ale już od roku szkolnego 2013/2014 i kolejnych (przy zmniejszeniu klas do 11 będzie miał  9 obowiązkowych zajęć lekcyjnych. Wróci sytuacja sprzed roku. Bardzo sprytne.

Gratuluję przewodniczącej i jej doradcom (min nauczycielce pani Krystynie Ołdak członkowi Komisji Oświaty) takich rozwiązań, świadczą o dużym talencie do manipulowania prawdą i ludżmi. Czy tak powinna wyglądać troska o szkołę?
Bardzo mnie to rośmieszyło. I jeszcze pytanie (chyba retoryczne) pani radnej Krystyny Ołdak „Budżet oświaty jest w dobrym stanie? W innych szkołach podwyższają (pensum) i pytanie „Jaki jest dodatek motywacyjny dyrektora w zależności od ilości godzin?” Jakich godzin, pani radna, dydaktycznych, czy wynikających ze wszystkich obowiązków dyrektora? Chciałoby się zapytać.
Żadna tajemnica, dodatek dyrektora to 50% wynagrodzenia nauczyciela mianowanego brutto.
Tak wygląda merytoryczna ;-) dyskusja o oświacie w gminie. Jeszcze raz serdecznie gratuluję.

1 komentarz:

  1. Dwie gminy na jednym terenie są wśród nas faktem. Jedna rozumna, druga - odwetowa.

    Wróciłem przed godziną z EURO-GDAŃSKA, kolebki Solidarności. W pięknym wydarzeniu realizacji marzeń dzieci i młodzieży (FLAG TEAM!) miały udział nasze dzieci, nasi uczniowie (RzN, Strachówka), Marysia Kapaon i Mateusz Ołdak, a wcześniej w Poznaniu Andrzej, brat Marysi, kolega Mateusza z klasy. Przez organizatorów EURO 2012 zostali wyposażeni w reprezentacyjne stroje i identyfikatory - wszystko co potrzebne, by poczuli się REPREZENTANTAMI NARODU. W nich te przeżycia zostaną na całe życie.

    Dzieci mają udział we współczesności Polski i Europy. Dorośli są odlegli od siebie i racjonalnych zachowań o lata świetlne. Czy nasze dzieci (młodzież) znajdą w sobie odwagę by w takim klimacie życia publicznego i społecznego być ambasadorami EURO(PY) w gminie, parafii, szkole, na jutrzejszym festynie, "ku czci" poświęcenia nowej haki sportowej? Czy będą asystentami oficjeli?

    Informacja z posiedzenia Rady Gminy zbombardowała mnie od razu po powrocie. Partycypacja publiczna?? Decydujmy razem?? A nawet solidarność, odpowiedzialność i przyzwoitość w grupie nauczycieli, koleżanek i kolegów? Wobec szkoły, matki karmicielki, a nawet w dużym stopniu "mater et magistra"?

    Czy naprawdę EURO(PA) musi zawracać przed granicami naszej gminy?

    OdpowiedzUsuń